18 Aralık 2017

Seyit Rıza ve arkadaşları Taksim’de anıldı

Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edildikleri tarih olan 15 Kasım dolayısı ile Dersim ve İstanbul’da anmalar yapıldı. DEDEF ve ADEF tarafından İstanbul-Taksim’de yapılan anmada mumlar yakılarak ağıtlar söylendi

HABER MERKEZİ(15.11.2017)- Cumhuriyet tarihin en barbar soykırımlarından biri olan Dersim soykırımının önemli önde gelen isimlerinden Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin tarihi olan 15 Kasım’da Türkiye-Kuzey Kürdistan ve Avrupa’da yapılan bir çok anma etkinliği düzenlendi. Başta İstanbul ve Dersim olmak üzere birçok yerde düzenlenen anmalarda soykırım lanetlenirken, 15 Kasım 1938’de Elazığ Buğday meydanında idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşları anılarak bugünde devam eden baskı. Zulüm, asimilasyon saldırılarına karşı mücadele vurgusu yapıldı.

İstanbul’da yapılan anma etkinliği saat 19.38’de Galatasaray Lisesi önünde yapıldı. DEDEF ve ADEF tarafından düzenlenen anma etkinliğine yüzlerce kişi katıldı. İdam edilen Seyit Rıza ve arkadaşlarının fotoğraflarının açıldığı anmada mumlar yakılarak ağıtlar söylendi. Anma etkinliğinde yaşamını yitirenler anısına 2 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Anmada DEDEF ve ADEF adına ortak hazırlanan basın metinin DEDEF yönetim kurulu üyesi Ali Rıza Bilir okudu. Anma etkinliği hep bir ağızdan söylenen ağıtlarla sona erdi.