21 Ocak 2018

AKP’nin yeni rant hedefi Ayder Yaylaları

 Doğal güzellikleri ile bir turizm merkezi olan ve Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylasına Erdoğan/AKP iktidarı göz dikerek talan etmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda TOKİ tarafından Kentsel dönüşüm projesi için ihale yapıldı

HABER MERKEZİ(10.08.2017)- İnsana, Doğaya, Emeğe yani bir bütün olarak yaşama düşman olan ve her şeyi kapitalist sömürü ve rant uğruna talan ederek doğa’yı yıkıma sürükleyen Erdoğan/AKP iktidarı, yeni saldırı politikaları ile bir çok turuzim ve yerleşim yerini ranta açarak talan etmektedir.

Bu saldırı konsepti çerçevesinde Erdoğan/AKP iktidarının yeni hedefi doğal güzellikleri ile önemli bir turuzim merkezi olan Ayder Yaylasıdır. Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde bulunan ve doğal güzelliği ile önemli bir turizm merkezi olan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Turizm merkezi’ ilan edilmişti. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada gelişigüzel yapılaşma başladı. 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder yayalası 2006 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla, ‘Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edildi. 1998 yılında Doğal SİT alanı ilan edilen yayla için yasaya göre valilik tarafından 2 yıl içerisinde koruma amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak, aradan 19 yıl geçmesine rağmen yayla için imar planları hazırlanmadı.

TOKİ rant için pusu’da!

Erdoğan/AKP iktidarı döneminde palazlanan ve Kentsel Dönüşüm adı altında doğa ve yerleşim yerlerinin talanı ve yıkımı üzerinden tam bir sömürü ve talan politikası zemininde beslenen TOKİ, şimdi de aynı gerici ve sömürü politikaları kapsamında gözünü Ayder yaylalarına dikmiş durumdadır.

Koruma planlarının uygulanması halinde yapılaşma tipi ve yoğunluğunun ancak projeler dâhilinde yapılabileceği Ayder Yaylası, her geçen gün doğal özelliğini yitirdi. Yüzlerce kişi, yayla ve çevresine kaçak ve beton yapılar inşa etti. Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylası’ndaki 290 yapıdan 158’i hakkında, kaçak ve ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı. Kaçak ve ruhsata aykırı yapıların yıkılması için Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca hizmet alımı yoluyla açık ihaleye çıkıldı. Ancak yıkım ihalesine katılan firma olmayınca kaçak yapılar yıkılmadı.5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği Ayder Yaylası’na şimdi ise TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için 5 farklı yayla modeli hazırlanıyor.