25 Şubat 2018
%AM, %07 %367 %2017 %07:%Ara

Bedenini ateşe veren tutsak 20 gün sonra hastaneye kaldırıldı

Edirne F Tipi Hapishanesinde kalan ve bedenini ateşe veren Yahya Özmen, 20 gün sonra hastaneye kaldırıldı

HABER MERKEZİ (07.12.2017) - Edirne F Tipi Hapishanesinde kalan ve bedenini ateşe veren Yahya Özmen, 20 gün sonra hastaneye kaldırıldı.

Edirne F Tipi Hapishanesinde bulunan tutsak Yahya Özmen, 10 Kasım’da bedenini ateşe verdi. Aile Özmen’in bedenini ateşe verdiğini 24 Kasım’da görüşe gittiklerinde öğrendi.

Görüşmeden çıktıktan sonra insan hakları kuruluşlarına başvuru yaptıklarını belirten Özmen, "Ağabeyim 30 Kasım'da fenalaşıyor. Ancak o zaman Edirne'de bulunan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırılıyor" dedi. 

Doktor rapor verdi savcılık reddetti

Doktor ağabeyine refakatçı olmak istediğini ileten Özmen’e, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan izin alması gerektiğini belirtmesi üzerine, Özmen savcılığa iletmek için doktordan ağabeyi ile ilgili bir rapor aldığını kaydetti. Doktor savcılığa iletilmesi için ağabeye verdiği raporda şöyle dedi: "Yahya Özmen'e yanık nedeni ile debridman ve greftleme operasyonu yapılmıştır. Ameliyat sonrası bakımı ve temel ihtiyaçları için yakını Mehmet Özmen'in refakatçı olarak kalması zorunludur." 

Doktordan aldığı bu rapor ile Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran Özmen'in vermiş olduğu dilekçeyi değerlendiren savcılık, "Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Yahya Özmen'in cezaevinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile hükümlü olduğu, infazının da 5275 sayılı yasanın 25. maddesi gereğince yapılmakta olduğu, 25/1 maddesi uyarınca hükümlünün sağlık hizmetlerinin devlet ya da üniversite hastanelerinin tek kişilik ve yüksek güvenlikli mahkum koğuşlarında uygulanması gerektiği, koğuşunda başka bir kişinin bulunmasının yasa gereği mümkün bulunmadığını" kaydetti.