25 Şubat 2018
%AM, %07 %314 %2017 %06:%Ara

Sorunlar kaçarak değil kolektif bilinçle aşılır

Sorunu dışımızda arama anlayışını yıkamadığımız sürece hep birileri suçlu birileri suçsuz sorun yaratan olur. Çözüm ise sorunu yaratan olgulara kolektif bilinçle ısrarla kararlılıkla yönelmektir

HABER MERKEZİ (07.12.2017) - İnsanın yaşamını anlamlı kılan kimi değerleri vardır. Bu değerler sahiplenip ilerletip büyüttüğü oranda yaşamın anlamlı ve güzel yanlarını keşfeder.  Mavinin yeşilin doğanın bütünlüğüyle değerlenir yaşam. Devrimciler bu değerler üzerinden insanı merkezine alırlar. 

Mücadele içerisinde olgunlaşma yaşanır bu olgunlasmaya varana kadar ise birçok durumlardan geçinir kimi zaman mücadeleden uzaklaşma kimi zaman sadece sızlanma bazen de patlama sonucu alınmaması gereken kararlar alırız. An itibariyle alınan birikmişligin ürünü olarak açığa çıkardığı bu kararlar gerçekten ne yapmak istediğimizi neden yapamadığımız yapmadığımızı bir süzgeçten geçirelim evet bir sorununuz var ama önce sorunun adını koyalım adını koyduktan sonra sorunun beslendiği dokuyu hem geneli hem de kendimizi içine koyarak bunun çözümü için attığımız adımları görelim. 

Sorunları hep kendi dışımızda tutarız oysa sorunun küçük büyük bir parçası olduğumuzu unutuyoruz. Sorunu dışımızda arama anlayışını yıkamadığımız sürece hep birileri suçlu birileri suçsuz sorun yaratan olur. Çözüm ise sorunu yaratan olgulara kolektif bilinçle ısrarla kararlılıkla yönelmektir.

Elbette ki sorunlar birey veya bireyler nezdinde ortaya çıkmış olabilir sorunun kaynaklarına yönelimler yapılmalıdır değiştirecek dönüştürecek bizimle beraber yaşamsal kılacağız. Birey olarak kimlikten ötesi irademizi gönüllü olarak adadığımız örgüt bütünün sorunlarını tek başına kişilere bağlayarak açıklayamaz, onunda ötesinde devrimci birey olarak sahipleneceğiz sahiplenmeyi öğreneceğiz. Hataları sorunları dışımızda ararken olumlulukları kazanımları sahiplendiğimiz gibi hatalarımızda sorunlarımızı da sahiplenmeliyiz. Genelde hep kolaya kaçıyoruz devrimci mücadele içerisinde olduğumuz halde bu sadece mücadele için değil yaşamımızda böyle, aile de yaşantımız da arkadaşlarımızla yaşantımızda vb durumlarda kolaya kaçıyoruz oysa tam tersi olmalı, sorunları büyütmek yerine çözümü biz olmalıyız mücadele içerisinde ise gerçekçi olup bizim durumumuz bu ya bunu kabul edip değiştireceğiz yada kabul etmeyip mücadeleyi bırakacağız. Kolay olan bırakmaktır zor olan ise gerçekliği kabullenmektir ve biz bu gerçekliği kabul ediyoruz eğer kabul etmezsek tarihimize günümüze mücadelemize yitirdiklerimize haksızlık yapmış oluruz.

Kimi rahatsızlıklar yerinde ve haklılık payı vardır kimileri ise mevcut somuttan bağımsız yakınmacı yerinde olmayan eleştirililer eleştirilerimiz haklı veya haksız bunların tüm karşılığı pratikte ortaya çıkar. Mücadele bir bütünüyle söylem ve pratikte karşılık bulur. Zaman geçiyor doğa kendini yeniliyor doğayla bütünleşip bilinç ve pratik anlamla özgürleşme zamanıdır tüm benlik yanlarımızı bırakarak mücadele içerisinde biz kültürünü benimseyerek kolektif yaşamı oluşturmalıyız ancak bu şekilde hastalıklarımızın ve hatalarımızın üstesinden gelebiliriz unutmayalım anlamlı ve güzel bir gelecek bizi bekliyor..

Halkın Günlüğü okuru