15 Aralık 2017
%AM, %06 %354 %2017 %07:%Ara

Uluslararası alandan Demirtaş ve tutuklu vekillere destek

Uluslararası alanda yazar, düşünür ve siyasetçiler AKP/Erdoğan iktidarının baskısı altında kalan toplumsal güçlere destek verdiklerini açıklayan bir bildiriye imza attılar

HABER MERKEZİ (06.12.2017) - Uluslararası alanda yazar, düşünür ve siyasetçiler AKP/Erdoğan iktidarının baskısı altında kalan toplumsal güçlere destek verdiklerini açıklayan bir bildiriye imza attılar.

Uluslararası alandaki çok sayıda yazar, düşünür ve siyasetçi HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasından 399 gün sonra yapılacak ilk duruşması öncesi bir bildiri yayımladı.

Metinde "Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) uğradığı sistematik baskı, Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında olduğu 13 HDP milletvekilinin tutuklanması (dördü daha sonra serbest bırakılmıştır), kabul edemeyeceğimiz bir şey olup Türkiye'nin demokratik çoğulculuğuna bir saldırıdır" denildi.

“Muhalefet olmadan demokrasi olmaz” denilen imza metninde, söz konusu aydın ve siyasetçiler HDP’lilerin yargılanmasına karşı tutum sergiledi. Metinde, "Demokrasi ve adalet için mücadele edenlerle beraberiz. HDP Eş Genel Başkanlarının ve diğer milletvekillerinin Türkiye hapishanelerinden derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz’’ denildi.

İmzacılar:

Noam Chomsky, Antonio Negri, Michael Hardt, Chantal Mouffe, Slavoj Žižek, Colin Crouch, Elfriede Jelinek, Axel Honneth, Hito Steyerl, Joseph Vogl, Nancy Fraser, Rebecca Harms, Wolfgang Tillmans, Yanis Varoufakis, Gabriele Zimmer, Takis Hadjigeorgiou, Jean-Paul Denanot, Costas Mavrides, Marek Plura, Tiny Kox, Marietta Tidei, Sergei Stanishev, Monica Frassoni, Konstatin Woinoff, Pablo Iglesias Turrión, Pierre Laurent , Garry Adams, Jonas Sjöstedt, Pernille Skipper, Katja Kipping, Bernd Riexinger, Eric Coquerel, Danielle Simonnet, Jean-Luc Mélenchon, Evelyne Huytebroeck, Lena Rådström Baastad.